Keď sa Tatry začnú topiť
V mesiaci máj prichádzaju do Dovalova rok čo rok opäť odvážlivci odhodlaní skrotiť rieku Belá, ktorá odvádza roztopený sneh zo Západných a Vysokých Tatier. Aj keď pochovala už niekoľko ľudských životov, najdravšia rieka na Slovensku bude zrejme aj tento rok priťahovať desiatky rafterov.
Ilustratívne foto
Posledné obete
Apríl 2018 – z gumeného člna vypadla rodina s tromi ďetmi z Bratislavy. Deti aj muža sa z vody podarilo vytiahnuť a boli na úrovni Dovalova záchranármi ošetrovaní. Ženu (†37) prúd odplavil pričom jej bezvládne telo našli cca o 130 m ďalej od miesta nešťastia.1
Začiatkom roku 2016 prišla v rieke Belá o život 62-ročná obyvateľka Dovalova, po ktorej bolo deň predtým vyhlásené pátranie.2
Len 33-ročná matka dvoch detí, Rut Sirotiaková, povolaním zdravotná sestra v stomatologickej ambulancii v Liptovskom Hrádku vypadla v júli v roku 2011 z raftového člna na úrovni vodnej elektrárne nad Dovalovom. Prúd vody ju vtiahol do víru pod balvany, ktoré boli kvôli zadržiavaniu vody cielene umiestnené za betónové kanály.3
Toto miesto bolo po tragédii len provizórne upravené. O bezpečnosti tohto úseku a vôbec celého toku sa však stále nedá hovoriť. Nejde pritom len o rafterov, ale aj deti, ktoré vodu využívajú najmä na kúpanie v letných mesiacoch. Venujeme tomuto problému dostatočnú pozornosť?
Rieka Belá. Foto: M. Jurčo
Upravenosť vodných tokov má priamy súvis s rizikom výskytu povodní v našej obci. Začiatkom apríla 2016 sa uskutočnilo čistenie dolnej časti potoka Dovalovec, ktoré má prispieť k dostatočnej úprave koryta. V roku 2018 prebehla kontroverzná úprava koryta rieky Belá.
Bágrovanie Dovalovca v roku 2016. Foto: M. Jurčo
Miesto pre náš oddych
Rieka Belá, ale aj potok Dovalovec sú prirodzeným miestom pre oddych, ktorý v budúcnosti vieme využívať ešte lepšie. Je na neuverenie, že práve Belá bola v minulosti vychyteným miestom pre prechádzky, či opekačky. Je čas obnoviť náš niekdajšie spoločenské zvyky pre lepší pocit zo života v našej obci.
Vhodné miesta pozdĺž tokov by bolo možné upraviť, aby slúžili domácim aj spomínaným rafterom. Dobudovaním chodníka pre peších koncom roku 2014 od základnej školy až do Liptovského Hrádku sa rozšírili možnosti pre obyvateľov pre bezpečnú dopravu a rekreáciu popri Belej. V prístupnosti týchto oblastí sa dá pokračovať napr. vybudovaním úzkej cesty pre korčuliarov, lavičiek a smetných košov.
Nápravou kadluby pod časťou Vyšný koniec vznikne opäť verejné miesto pre odber úžitkovej vody. Tento prameň, ktorý bol vybudovaný vďaka dobrovoľnej brigádnickej práci4 v roku 1957, bol okolo roku 2010 narušený zemnými prácami a odvtedy je vyschnutý.
Zdroje: 1Topky, 2Horská záchranná služba, 3Pluska, 4Kronika obce Dovalovo